Jak je to u nás na Vánoce?

23. december 2014 at 11:53 | CherryPie |  About me+TAG

Ahoj(Mohla bych vymyslet něco originálnějšího)!

Už zbývá jen jeden den do katolických Vánoc a tak mě napadlo že bych dnes přece jen MUSELA napsat nějaký ten Vánoční článek. Já zítra slavit nebudu. Možná by vás zajímalo(já fakt nevim) jak se slaví Vánoce u nás. A není to jen tak. My slavíme Ukrajinské Vánoce takže se dozvíte i něco o jiných kulturách :)

Dárečky

Začnu tím nejpříjemnější a nejočečekávánější částí většiny dětí. Dárečky dostaneme dva krát. Na nový rok a na štědrý večer. Nemáme ježíška ani Santa Clause. Děda Mráz se svojí vnučkou Sněhurkou(ne ta z pohádky) rozdávají dárky hodným dětem. Zlobivé děti jsou obvykle zmraženy holí Děda Mráze a nebo nic nedostanou. Vždy kolem nového roku se ve školách pořádají vystoupenís Dědem Mrázem a Sněhurkou před kterými vystupují děti ze školy. Poté všichni dostanou balíky se sladkostmi.

Večeře

Štědrý večer je podle juliánského kalendáře 6.ledna tak jako v Čr tři králové. Na štědrý večr mám také já svátek což je bezva pocit :D
Ukrajinská kuchyně je obvykle rozmanitá a jen na štědrý večer se může v kráse ukázat. Na štědro večerní večeři by totiž mělo být 12 jídel. Ano,dvanáct. Při tom tu nesmí chybět tradiční Kutia. Co jsem tak říkala spolužákům o Kutie tak říkali že to musí být odporné,ale je to fakt hrozně dobrý(teda já to mám ráda). Kutia je pokrm z pšenice(nebo rýže),sušeného ovoce(my máme obvykle višně) a máku. Dál je obvyklý bramborový salát a další Ukrajinské speciality.

Zvyky

Na západní Ukrajině je jedním ze zvyků vázat z pšenice panáčka jako symbol míru a blahobytu. Jedním z nejdůležitějších zvyků je určitě koledování. Koledovat chodí děti i dospělí. U nás chodí i kostelní sbor. Za koledy dostávají sladkosti,ovoce nebo peníze. Nejznámější koledou je asi Schedryk/Щедрик která je známa v celém světě. Její anglickou verzi můžete znát jako Carol of the bells třeba z Sám doma.
Anglická verze:
Ukrajinská verze-originál:

A tady ještě něco jako remix xD:

Data

Ukrajina se nevzdala juliánského kalendáře a proto jsou vánoce posunuty o 14 dní.
Mikuláš-19.12.
Štědrý Večer-6.1.
Vánoce-7.1
Koledy-7.1-jen chlapci 8.1,9.1.

Tak doufám že se vám článek líbil a nenudil vás. Všechno jsem psala z vlastních zkušeností :)

Ps:Zejtra odjíždíme tak přeju šťastné a veselé!
Pss:zachvíli jdu na Hobita ve 4Dx tak potom určitě napíšu do Geek Thinks :3
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama